08.09.2020
Iekšlietu ministrija

Turpmāk robežas uzraudzībā tiks izmantoti droni

Otrdien, 8.septembrī, Ministru kabinets apstiprināja grozījumus “Noteikumos par robežpārbaudei un robežuzraudzībai nepieciešamajiem tehniskajiem līdzekļiem”, kas nozīmē, ka  Valsts robežsardzes amatpersonas, veicot robežuzraudzību, turpmāk varēs izmantot bezpilota gaisa kuģus (dronus).

Šobrīd noteikumi neparedz bezpilota gaisa kuģi kā robežuzraudzības līdzekli, ko Valsts robežsardze ir tiesīga izmantot valsts robežas uzraudzībā. Tāpēc robežsargi kā vienīgo gaisa kuģa veidu izmanto helikopterus, kuri kalpo kā efektīvs rīks nelegālās migrācijas, akcīzes preču nelegālās pārvietošanas un citu valsts robežas drošības apdraudējumu novēršanai, kā arī citu valsts institūciju darbību atbalstam. Tomēr pastāv zināmi trūkumi helikopteru izmantošanai – salīdzinoši augstas izmaksas helikopteru ekspluatācijā, atkarība no meteoroloģiskiem apstākļiem un helikopteru ierobežotais lidojumu ilgums, kuras iespējams novērst ar bezpilota gaisa  kuģu izmantošanu robežuzraudzībā.

Starptautiskā pieredze liecina, ka bezpilota gaisa kuģi aktīvi tiek izmantoti valsts robežu patrulēšanā, kā arī, vērtējot bezpilota gaisa kuģu izmantošanas priekšrocības, jāsecina, ka tie ir efektīvs risku novēršanas līdzeklis (priekšlaicīgas informācijas iegūšanai un izmantošanai).

Šobrīd Valsts robežsardzes rīcībā ir bezpilota gaisa kuģi, kurus varēs izmantot valsts robežas, pierobežas joslas un pierobežas režīma kontrolei, valsts robežas jūrā, teritoriālās jūras un iekšējo ūdeņu uzraudzībai, robežpārkāpēju meklēšanai, vajāšanai un aizturēšanas koordinēšanai.

 

 

Sagatavoja:
Samanta Nalivaiko
Iekšlietu ministrijas
Komunikācijas nodaļas
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 67219082
E-pasts: samanta.nalivaiko@iem.gov.lv

Dalīties